top of page

Engelli Kontenjanı ile Güzel Sanatlar Fakültesi Kazanmak

Merhaba,


Youtubeda sesle bir iş üretttiğim ve online derslerde engelli öğrenci grubuna destek sağlayamadığım için işitme engelli instagram takipçimden gelen soruya cevabımı sizlerle paylaşmak istiyorum :


Soru şuydu : "Merhaba güzel sanatlar lisesinde mezun olacağım yurtdışı üniversite için hazırlık yapıyorum ama pek bi bilgim yok yardımcı olur musunuz?" Soruyu soran takipçimin GSL mezunu olacak olması tüm bu süreçte kendisine ciddi avantaj sağlayan bir durum. Ben ona cevabımda tek değişikliği burada yapıyor ve soruyu sadece güzel sanatlar lisesi mezunu olmayan engelli bireylerede yardımcı olacak şekilde cevaplamaya çalışacağım.Engelli bir birey olarak fakülteler hakkında internette okuduklarınız çoğunluğunu unutun. Çünkü okulların zorluğu vs. gibi bilgiler sınava giren çoğunluk için geçerli. Sizlerin durumunda engelli kontenjanı diye bir durum var ve engelli bir aday gerekli şartlarda başvurduğunda neredeyse direk kazanıyor. Çünkü bu kontenjanı kullanarak giren öğrenci sayısı az. Az olduğu için hep yarış daha yumuşak geçiyor, hem de kurallar sizler için biraz farklı. Özellikle TYT ve OÖBP puan bilgileri engelli öğrenciler için farklı u yüzden okuduklarınızı unutun. Şimdi aşağıda sizlere geçmişte MSGSU’ye iki kez farklı yıllarda işitme engelli öğrenci yerleştirmiş bir hoca olarak tecrübeme göre kuralları nasıl yorumlamak gerektiğinden bahsedeceğim.

Bu konuda öğrencilerden gelen sorular iki bölümden oluşuyor. Yurtdışında Güzel Sanatlar okumak ve Yurtiçinde Güzel Sanatlar okumak.


Yurtdışında Güzel Sanatlar okumak


Yurtdışı tamamen ayrı bir yazı konusu ve engelli bireylerle ilgili işleyişi her öğrenci için ayrı çalışmak lazım. Genel bilgiler ise şu şekilde : portfolyo Hazırlık konusunda yurtdışına giderken kurallar konusunda ilk bilmeniz gereken ülkeden ülkeye şartların değiştiğidir. İngiltere, ABD, Hollanda, Kanada gibi ülkelere başvururken liseden sonra direk başlayabilir, buralara başvurabilirsiniz. Almanya, Avusturya gibi ülkelerde TRden giderken Önce kendi ülkenizde bir bölümü kapanıyorsunuz sonra başvuru yapıyorsunuz ve sadece o bölüme başvuru yapabiliyorsunuz. ABD’de direk başvuru yapabiliyorsunuz sadece mezun olduğunuz yıl Üniversite sınavına girmeniz ve bugünkü 180 puanı almanız lazım. (Bu vize için gerekli, okul için değil) En doğru bilgiler her zaman gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluklarının web sayfalarında yabancı öğrenci vize kuralları altında yazar. Yurtdışında okumak isteyen engelli birey ilk ve doğru bilgiyi gitmek istediği ülkenin konsolosluk sayfasında bulabilir.


Yurtdışı başvurularında çizim yetenek kadar önemli bir diğer konu dil puanıdır. Soru işitme engelli bir öğrenciden gelmişti. Bu durumda yabancı dil testlerinde başka kurallar ve değerlendirme kriterleri olması kaçılmaz. Bu sebeple engelli birey yurtdışı başvuruları hep dosya dosya bakılarak, öğrenci özelinde, bireysel değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yurtiçinde Güzel Sanatlar Okumak


YKS 2021’de ÖSYM’nin koyduğu kurala göre 100 puan almanız lazım. Kılavuz bu konuda çok açık : birebir alıntılıyorum : “Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)) TYT puanı 100 ve üzerinde olanlar durumlarını, ilgili yükseköğretim kurumuna “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, öğretmenlik programları hariç olmak üzere özel yetenek sınavlarına kabul edilir. Bu adayların puanları, sınavın yapıldığı yıl dâhil 2 yıl süreyle geçerlidir. Yukarıda belirtilen engeli olan adayların, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (Kılavuzda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan adayların kayıtları yapılır. “ bu ne demek peki? :


Yani önce YKS 2021’de minimum 100 alacaksınız ve sonra temmuz ağustos aylarında her üniversiteye ayrı ayrı başvurarak çizim yetenek sınavına gireceksiniz. Pandemi sebebiyle sınavlarda bazı aşama farkları olsada özü şu şekilde MSGSU gibi 50x70 kağıda karakalem insan figürü soran okullar için 180dakika diğerleri için 35x50 kağıda 90 ile 120 dakika içinde karakalem desen çalışması yapmalısınız. Siz engelleli kontenjanından girdiğiniz için 60-70 alsanız direk giriyorsunuz çünkü size ayrılmış ayrı bir kontenjan var. Bu da avantajınız oluyor. Çünkü normal şartlarda tyt ve oöbp puanları yüksek öğrenciler yüksek çizim puanlı öğrencileri elerken, engelli öğrenci kontenjanı sizleri bu durumdan koruyor. Kontenjan ilk bakıldığında az gibi gözükebilir. Ben buna katılmıyorum. Çünkü tüm bölümleri ve okullar düşünüldüğünde akıllıca tercih yapan ve biraz çizebilen öğrenci sıkıntı yaşamayacaktır.


Örneği bilinçli olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden verdim çünkü ülke genelinde en çok tercih edilen okul olduğu kadar sınav süresi en uzun olan okul. Yani bu okula hazır olunca diğerlerinin bir şekilde olma ihtimalli oluyor.


Tüm bu genel bilgilerden sonra birkaç tavsiye vermek istiyorum.

* Yıllar içinde en sık gördüğüm konu engelli bireyleri TYTde başarılı olamamaları. Yani gerekli TYT puanı alamadığı için yetenek sınavına giremeyen öğrenci çok oluyor. TYT'nin sırrı ise Türkçe dersi. Türkçede 30 net yapmaya bakın derim.

* Sürekli usta kopya yapmak veya hiç yapmamak bir diğer sıkıntı. İkisinin arasında bir denge kurarak çalışmalısınız. Usta seçiminiz ünlü sevdiğiniz ressamlar olmamalı. Güzel Sanatlara Hazırlık çalışmalarında Rafael, Michalangelo, Durer ve Holbein dörtlüsü sizi desen olarak ciddi ilerletecek ustalardır.

* Yağlıboya yapabiliyor olmanız sınavlarda ilgili bir avantaj değil. Karakalemde hayalden çizim yapmalı ve antremanlı olmalısınız.

* Çizim sınavına hazırlanmak bir maraton. Düzenli çalışmayı asla bırakmayın.

* Özellikle resim ve heykel isteyen öğrencilere üniversite sonrası yaşamı düşünerek grafik, tekstil, geleneksel türk el sanatları, seramik gibi bölümleri daha çok öneriyorum.


Sınavlar konusunda soru sorduğunuz birçok yetkili bu konunları bilmediği için size "zor, yapamazsın, kimler giremiyor" vs. diyecek. Hiç birini dinlemeyin! Çalışın ve sınavlara mutlaka girin.


Umarım bu metin faydalı olmuştur.


Uzun yaşayın ve parlayın, görüşmek üzere893 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page