top of page

Sınav Soruları ve Sınav Üzerine Dikkat Edilmesi Gerekenler

Updated: Feb 23Merhaba Sevgili Dünya Vatandaşları


Çizim yolculuğunun en önemli durak noktalarından biri yetenek sınavları. Bu sınavlarda dikkat edilmesi gereken konular olduğunu düşünüyorum dilerseniz bu konuyu yontmaya başlayalım.


Herkes sınavlara hazırlanır ve seçtiği üniversitelerde başarılı olmaya çabalar. Çoğu kişi iyi çizimine güvenir, bazı öğrenciler aşırı telaş yapar, kimisi çizgisi albenili olmasada sadece doğru çizer eğer düzenli bir çalışma yapılır ise tüm öğrenciler başarılı olabilirler lakin bir çok kişi sırf soru üzerine düşünmediği için sınavlarda ciddi hatalar yapar. Süresini kullanamaz. Erken çıkar vs. Bu yazıda bu tür davranışlardan bahsedeceğiz.


1- SORUYU ANLAMAK


Soru çok önemlidir. Sınav sırasında herkes cevaba odaklanır. Benim size birinci tavsiyem ne sorulduğuna çok çok dikkat etmenizdir. Hiç bir soruyu küçümsemeyin ya da büyütmeyin. Her sorunun kendine has çeşitli zorlukları ve kolaylıkları bulunmaktadır. İlk başta zor gelen 5 insan figürlü soru kolay ya da zor olabilir, tek bir cam bardak sorusuda zordur. Hatta genelde tek nesne soruları, kompozisyonlara gore daha zordur.

Soru sınavda soruldu. İyi düşünün, acele etmeyin. İlk aklınıza gelen fikirle, son aklınıza gelen fikirden uzak durun. Sorunun eskizini yapın ve kağıtta çizeceğiniz nesnelerin tümüne en başından karar verin. Yoksa sınavın sonuna doğru unuttuğunuz nesenler figürler çıkar ve tüm kompozisyonunuzu değiştirir. Eskizleri yaptığınız zaman tümüne bir göz atın. Yaptığınız her eskizdeki ortak açı, eşya ve pozları kullanmanız en doğru karar olur. Yani fikirlerinizi birleştirin. Tek bir fikre saplanıp kalmayın.

İsterseniz sınav sırasında etrafınıza bakın ya da bakmayın çok önemli değil. Başkalarının ne yaptığı değil, sizin ne yaptığınız önemlidir. Özgün olmaktan korkmayın.


2- SORU CÜMLESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


En önemli detaylardan biri sorunun ne olduğunu soru cümlesindeki detaylardan çıkarmaktır. Ilk dikkat edilmesi gereken soru cümlesinin nasıl bittiğidir. Sınav sorunuz “çiziniz”, “tasarlayınız” ve “yorumlayınız” gibi kelimelerle bitebilir. Her kelime başka bir sınav davranışı gerektirir.


Eğer soru cümlesi “Çiziniz” ile bitiyor ise; Temel desen kurallarına, oranlara dikkat ederek, insan figürlü kompozisyonlarda ayakta duran kişinin göz hizasına göre, natürmort kompozisyonlarda oturan kişinin göz hizasına göre detaylı bir biçimde çiziniz.


Eğer soru cümlesi “Tasarlayınız” ile bitiyor ise; yapmanız gereken sizden ne tip bir ürün istendiğini iyi düşünmek ve sonuçta ortaya çıkacak işin bir fonksiyon önermesini sağlamalısınız. Çizim tekniği olarak “çiziniz” cümlesinde ki gibi olmalı.


Eğer soru cümlesi “Yorumlayınız” ile bitiyor ise: Tek yapmanız gereken kendinize güvenmek. Birkaç saniye gözünüzü kapayın soruyu iç sesinizle mırıldanın, gözünüze belirmeye başlayan imgeleri kağıdın kenarına sketch olarak karalayın. Gözlerinizi açın ve çıkan sketchlerin bir arada olduğu gösterişli bir kompozisyonu çizin.


3- SINAVDA SÜRE KULLANIMI


İyi bir güzel sanatlara öğrencisi sınavda süresini kullanmayı bilir. Burada size sınavı parçalar halinde düşünmenizi öneririm. 50x70 Kağıdın olduğu 180 dakikalık bir sınav nasıl bölünür örnekle açıklamaya çalışacağım.

0-1. dakika Adınızı soyadınızı baştan yazıp imza atmanız gerekiyorsa yapın bitsin. Güzel bir çizim yanlış doldurulmuş bir kağıt yüzünden gitmesin

2-10. dakika Soruyu dikkatle okuma. (eğer size soru kağıtta gelmeyip görevli tarafından okundu ise sınav başında soruyu birkaç kez tekrar ettirin)

11-20. dakika eskizler, nasıl yapacağınızı tasarlama, kağıtta ufak yerleşimler. (bu aşama 3H bir kalemle olabilir)

20-45. dakika Kağıda genel yerleşim, istenilenlerin çizilmesi,

45-50. dakika DURUN. Kağıdınıza bakın, soruyu tekrar okuyun eksik var mı kontrol edin. Sınav salou müsait ise yere koyun ayağa kalkın kağıdınıza gözünüzü kısarak bakın. Hata varsa tespit edin ve düzeltin gerekirse herşeyi silip bu dakikada sınava yeniden başlayabilirsiniz. Ama 5 dakika sonra artık geri dönemezsiniz.

51-90. dakika ÇİZİN! Her türlü detayı çizin. Çizginiz kağıt alanında dans etsin. Detayları yapın, kulpları yapın motifleri yapın, ton alanlarını belirleyin, katmaları atın.

90-91. dakika Perspektifleri ve göz hizalarını kontrol edin. Gerekirse burada silgi kullanarak karışan alanları düzeltebilirsiniz. Nefes alın. İyi gidiyorsunuz ;-)

92-149. dakika Ton yapın. Artık karakalem tekniği ile yapılan sınavın efsane anındasınız. Kağıdı koyultmanız gerekiyor. Yüklenin çiziminize tek hatırlamanız gereken bir şeyin koyu olabilmesi için açık alanlarında olması gerektiğidir. Koyu kağıt yapıcam darken kağıdın beyaz alanlarını kaybetmeyin.

150. dakika. Tebrikler kağıt bitti. Son 30 dakika anonsu yapıldı. İster kağıdınızı teslim edip çıkın isterseniz 30dakika salonda boş boş bekleyin…

1 saniye 1 saniye sure 180dakika idi… 150de bitti diyorsun, bu nasıl oluyor?

Sevgili arkadaşlar yukarıda yazdığım zamanlar her öğrenci için farklıdır. Kimisi çok düşünür, kimisi çabuk tonlar, kimisi yavaş perspektif yapar vs. Tüm dikkate ragmen hatada olabilir. İşte bu yüzden:

151-180. dakikalar sizin dakikalarınız kağınızı burada güzelleştirmeye başlıyorsunuz. 50 puan almakla 90 puan almak arasındaki fark büyük ölçüde bu dakikalarda başlıyor.


4- SORUDA SORULAN NESNE, KAVRAM vb. Şeyleri Hayatınızda İLK KEZ DUYMA ANI…


Evet burada ne dediğimi biliyorum. Öğrencinin sınava kabus yaşadığı, sırtından soğuk terler boşaldığı o enfes saniyeler. Şimdi panik yapın ve çıkın gidin o salondan…


Şaka şaka sakın böyle bir saçmalık yapmayın. Sizin emeğinizin, yüreğiniz, bileğiniz karşısında bir soru, bir nesne nedir ki? Hemen düşünmeye başlayın.


Gerçekten hazırlanmış olan bir öğrenci bilmesede bildikleri ve çizdikleri üzerinden soruyu tamamlayabilir. Kavram sorularında genelde kavramın anlamı verilir dert yok. Nesnelerde ise azıcık etrafınıza bakıp, hatırladığınız bir nesneye benzeterek ya da çok çok sıkıştığınızda tamamen yeni birşey tasarlayarak bu boğucu andan kurtulun. Bırakın geri kalanını jüri düşünsün.


5- SİLGİ KULLANIMI


Silgi kullanmayın. Silgi büyük hataların kapatılması işidir. Bir sınav açık uzun kalemlerle başlar, kısalmış kalemlerle biter. Silgisini karartan bir öğrencinin sınav kazandığına şahit olmadım henüz. Heleki eskiz yaparken silgi kullanıyorsan eskiz yapma daha iyi. Tek bir kağıdınız var. Silgi kağıda zarar verir. Ekonomik çizgilerle başlayın, silgiden uzak durun…


6- HAVALI BİR POZ İÇİN ORAN HATASINI GÖZE ALMAK


Soru sizden hareketli bir figür istedi ya da siz bir hareket katmak istediniz. Bunu yaparkende insan figüründe azıcık oran hatası yapmayı göze aldınız. Tebrikler sınavı bir başkasına hediye ettiniz. ASLA ORANDAN ve PLANDAN vazgeçmeyin. Onlar sizing en büyük müttefikiniz.


7- GÜZEL RESİM YAPMAK


Sevgili arkadaşlar, güzel sanatlar fakültelerinin çizim / yetenek sınavları göze hoş gelen, eşin dostun bayıldığı, şaheserler çıkarma yeri değildir. Siz sınavı güzel çizdiğiniz için kazanmazsınız. Sınava giren kişilerden daha doğru, ayrıntılı, sabırlı, enerjik, cesaretli çizdiğiniz için kazanırsınız. Soruya kabadayılık etmeyin ama şirinler köyünde yaşamadığımız hep aklınızda olsun,


Evet, 7 madde ile bu bölümü özetlemeye çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz.


Görüşmek üzere

Can Berk Koç

EK MADDELER :


* Soru cümlesinin sonu çiziniz ile bitiyorsa eklemeden değiştirmeden çizim yapıcan. Yorumlayınız derse atış serbest. Kompozisyon olarak kurunuz derse son derece düzenli her nesenin özellikleri göstererek nesneler arası açılar, büyüklüklere dikkat ederek belli bir nizamda yapılması lazım.

* Söylenen nesnenin açılır-kapanır özelliği varsa, açık çizin denirse mutlaka mekanizmasını gözükeceği bağlantı parçalarının detaylı olarak işlendiği bir çalışma olmalı. açık olma durumu belirtilmezse mantık çerçevesinde zorlanabilir.

* 1inci aklınıza gelen fikir ile son aklınıza gelen 2 fikir yanlıştır. En doğrusu küçük eskizler yaparak karar vermektir ve yaptığınız her eskizdeki ortak açı, eşya ve pozları kullanmanız en doğru karar olur. Yani fikirlerinizi birleştirin. Tek bir fikre saplanıp kalmayın

* Eskiz yaparken silgi kullanıyorsan hiç yapma direk başla daha iyi. zamanını boşuna harcama moralini bozma. ne yapabileceğini görmek için eskiz yaparsın, bitirmek için değil. Bitmiş çizime etüd diyoruz.

* Bir nesnenin bağlantı parçasını ya da özelliğini tam hatırlayamıyorsan ve aklında da benzer bir nesne yoksa hiç çizme daha iyi. Mecbursan çizmeye o nesne ne işe yarar. Ne özelliği var gibi sorular sorarak çiz.

* Silgiden uzak dur. Silgi kullanma zamanlarını yönet. Çiz ve sonra temizle. sürekli silme kağıt asla bitmez. Hamur silgi kullan. Normal silgi, üstte ince bir tabaka bırakır. Tonlarken sorun yaşarsın. Ara değer bulmakta zorlanırsın. Dikkatli ol, nasıl ki çizerken formun yönüne göre çiziyorsun, silerkende formun yönüne göre sil

* Yavaşsan ya da az çizgi kullanıyorsan Tükenmez kalemle çalış. Derleyip toparlar

* İyi düşün, acele etme, panik yapma.

* Başkalarının ne yaptığı değil, senin ne yaptığın önemlidir.

* Oranlar yanlışsa(ölçü problemli ise), nesenler arasında bir ilişki yoksa, kompozisyon fikri yoksa nesneyi ne kadar iyi çizdiğinin bir önemi yoktur. Sınavı kaybedersin. Önemli olan senden istenen nesne ya da figürü(-leri) iyi birlikte iyi çizmektir. Tek tek iyi çizmen yetmez

* Zorlandığın şeyin üstüne git sınavda gelirse panik olursun

* Komposizyonu yerleştirdikten ve biraz detay işledikten sonra önce iyi yaptıklarını ve zemini bitir. Sonra zorlandığın şeylere geç.

252 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page