top of page

Bir "küçük faşizim" örneği

Merhaba Sevgili Dünya Vatandaşları,


Aralık 2018de başımızdan geçen bir sosyal medya ve galeri olayı var. Kişileri rencide etmemek için bir metin kaleme almıştım. Bu metin beni "Fevkalade Sohbetler" adlı youtube kanalı açmaya yönelendiren olaylardan biri olması açısından önemli ve bu sebeple sitede yer almasını uygun görüyorum.

Paylaşacağım olayı bizim tarafımızdan yaşanmıştır. Dolaylı olarak başka kişilerin ismi geçtiği için isimler kapalı olarak paylaşıyorum. Diyaloğun açık olması için her birimize bir harf verdim.

Y : Ünlü Türk Ressam

S : Ben

L : Sanat camiasından tanıdık bir galeri yöneticisi.

- Y, facebookta İstanbul’da gerçekleşen bir sanat organizasyonunda şahit olduğu bir dialogu isim vermeden paylaşır ve üstü kapalı eleştirir.

- S, olay üzerinden bir genelleme yapan bir cevap atar. Y’ye hak verir.

- L, gördüğü bu yazışmalardan rahatsız olur. S’ye özelden mesaj atar ve tavrını eleştirir. S önce kibarca fikirini belirdiğini ve gerekirse özür dileyebileceğini belirtir. L bunun üzerine S’yi bilgisiz yorum yazmakla suçlar. S, asıl eleştiriyi yapanın Y olduğunu, söylenecek birşey var ise Y’ye söylenmesi gerektiğini hatırlatır. L’ye, gücü yetene cevap vermeyi seçtiğini ve bu sebeple asıl ayıbın kendisinde olduğunu, profesyonel eğitimli bir sanatçının bilgi seviyesini ölçmesinin kendisinin haddi olmadığını hatırlatır. L bunun üzerine Syi yanlış yapmaya devam ettiği için kızmaya devam eder ve ileride bu davranışından pişman olmayacağı umduğunu belirtir.

İşte L’nin, o son umut dileği bu paylaşımın sebebidir. Aynı fikirde olmadığı bir insanı ileride olabilecek profesyonel ilişkiye dair bir uyarı ile –ki bu tehditir – konuşmayı sonlandırmıştır.

Ben bu satırları yazarken ve sonrasında L, Y’nin ilgili paylaşımının altında S’nin yorumuna eleştirisini yazmış bulunmakta. Keşke en başından öyle yapmayı seçse idi.

Ben kendi görüşümü dile getirme, bir kişiye cevap verme hakkına sahibim. Beni, işlerimi, yorumlarımı takip eden sizlerde bunlara katılmak veya katılmamak hakkına sahipsiniz. Açık açık eleştirebilirsiniz de. Başkasının fikrine katıldığım ya da katılamadığım için özelden mesaj atmak, cehalet ile suçlamak ve tehdit etmenin adı ise tacizdir. Buna hakkınız yok! Kibar ve iyi insanlara yüklenmek “küçük faşizimdir”.


Bu tip küçük olaylardır, bizleri nezaketsiz ve mutsuz kılan. Fevkalade Sohbetler'in youtube hesabında "Aydınlanma ve Kültüre olan açlığımızı gidermek bu sırada hep birlikte delirmek, çeşitli konularda fikir beyanlarında bulunmak ve adına gerçeklik dediğimiz ciddi atmosfere sıkışmış absürtlükleri paylaşmak, sanat, yaşam ve açık sözlülük konusunda tek kalmadığımızın sohbetlerini yapmak" diyorum ya, bu yüzden. Nezaketsizlik ve ünvan çılgınlığı yordu beni. Kendi paylaşımlarımı yapmaya itti ve iterken delirtti.


Artık "söz" söyleme zamanı, görüşmek üzere, uzun yaşayın ve parlayın


28 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page