top of page

Youtube Günlükleri I -- FEVKALADE SOHBETLER

Merhaba,

4 Şubat 2019'da Youtube'da Fevkalade Sohbetler adı ile kurduğum, sanat ve kültür üzerine yayınlar yapmayı hedeflemiş olan kanalım 23 Mayıs 2020 tarihi ile 1700 abone ve 4000 saat izlenmeye ulaştı. Bu işe ilk başladığımda youtube'da kanal açmak ve kurallarla ilgili o kadar çok yazı ve video aradım ki, bulduklarım hep kendi reklamını yapan kişilerdi. Bu sebeple bu günlükleri yazmaya karar verdim. Her ay Fevkalade Sohbetler'in youtube'da ne yaptığını, ne yapmayı planladığını ve karşılaşmalarımı aktarmak istiyorum. Bu ilk yazıda 15 ay süren yolculuğumun genel bir özetini, bir tür kendime düşünceler olarak, beni en başında beri destekleyenlere neleri başardığımızı aktarmak, bu işlere heves eden dostlara fayda sağlamak için paylaşmak istiyorum.


Öncelikle Youtube uzun vadeli bir yatırım. Burada başarılı olduğunuza işaret eden en büyük konu 1000 abone ve 4000 saat izlenme meselesi. Paralı reklam dahi verseniz youtube'da büyümek zaman yatırımı demek. Kısa süreli bir sosyal medya başarısı için instagram ve IGTV bence daha iyi. Herşeyini kendim yaparak büyüttüğüm kanalım FEVKALADE SOHBETLER önce bir hobiydi. Öğrencilerimin internette kötü sanat videoları bulması ve benim onlarla paylaştığım smarthistory vb. kanalları ingilizce takip edememeleri sebebiyle Türkçe bir kaynak arama ihtiyacım ve bunu en sonunda kendim yapmaya karar vermemle başladı. İçeriği nasıl değiştirdiğim ve değerlendirdiğimi bir başka yazıda anlatacağım. Bugün biraz sayılar üzerinden ilerlemeyi paylaşmak istiyorum.

Kanalı açtığım gün profesyonel facebook sanatçı sayfamın abone sayısı 1100 kişiydi ve kişisel hesabımda kayıtlı 1500 kişi kontağım vardı. 15 yıldır çalıştığım ve sosyal medyasını da yönettiğim kurum olan İstasyon Sanat'ın hesabı 11000 takipçisi vardı ve 10 yıllık Rotaract geçmişi, Rotary deneyimi, Birgrupinsan Sanat Platformu ve tonla eski öğrencimle abone sayımı çok kısa sürede 1000'e varacağını ve geçeceğini sanıyordum hatta bu sayıya 3 ayda ulaşırım düşüncesindeydim. Gerçek çok başkaydı. Bunu sonradan yaptığım tüm okumalar, izlemeler ve araştırmalar teyit etti : "Youtube'da büyümek için kişisel network'e değil çektiğin içeriğe güvenmen gerekli."


Bu çok ciddi bir emek ve süreç anlamına geliyor. Bakın size 4 Şubat 2019da Fevkalade Sohbetleri Başlattığım günden bugüne yani 23 Mayıs Cumartesiye kadar neler yapmışım bazı sayılar vereyim daha kolay gözünüzde canlansın.


- 1726 ABONE - 15 AY

Bu sayının ilk 536 kişisine Ağustos ayında ulaştım yani kanalı açışımın 7.ayında. 1000 aboneyi 27 Ocakta geçtim ve son 500 abonemi geçtiğimiz ay kazandım. Bu son abone sayısını haftada 2 gün 90dklık canlı yayınlarla elde ettim.


- 92 VİDEO Yükledim - Planladım, çektim, kaydettim

Bunların içerisinde kameranın oynat tuşuna basıp kaydettiğimde var, uzun saatler montajı ile cebelleştiklerimde.


- 3952 Saat İzlenme - Yazı yazıldığı sırada tüm zamanlara ait izlenme sürem. Tabi para kazanmanın açılması için son 365günde 4000 saat izlenme olmalı. Yani bir 500 saat daha var önümde. Bu 3952 saatin 1600 saatini covid günleri ürettiğim içerik ile elde ettim.


- Kayıtlı videolarım 5dk ile 40dk arasında, Canlı yayınlarım 75dk ile 110dk arasında değişiyor.

- 2896 Beğeni - bu yazıyı yazdığım anda tüm videolarımın aldığı beğeni sayısı.


- 1620 Yorum - tüm videolarımın aldığı yorum sayısı. Özellikle canlı yayınlarda sohbet bu rakamı yükseltmeye yardım ediyor.


- Kasım-Aralık 2019 - en verimsiz 2 ay. Taşındığım, şehir değiştirdiğim ve tam o sırada bilgilsayarım bozulduğu için hiç video çekemediğim 5-6 haftalık bir sürece girdim. iPad'de montajı öğrendikten ve Canon M50 sponsorluğu sonrası topladım.


- En çok görüntüleme aldığım ay EKİM 2019. 21600 görüntüleme olmuş. Bu Yetenek Sınavlarının kalktığı haberlerinin olduğu ve bununla ilgili video çektiğim ay. Zaten bir videomun organik olarak en çok izlendiği ay, gene bu ay. "Yetenek Sınavları Kalkıyor mu?" başlığı 2 günde 1600 izlenme almış. Gündemi ilgilendiren içerik çok kıymetli. Sanat kanalı olmak burada biraz yavaşlatıyor. Ülke gündemine ait sözünüz az. Benim formatımın yurtdışı örnekleride böyle. Bu ilk başta fark ettiğim ve sabırla yatırım yaptığım birşey.


- "Desen : Bir Düşünce Biçimi" En çok görüntüleme alan videom oldu. 25000 görüntüleme almış. Tabi bu videoyu hep bir prestij iş gibi gördüm ve bu sebeple günlük 3-5 liralık reklam verdim. Bu reklamlardan az dönüş aldım. Başkaları beğendikçe kendi kitlem daha çok izler, paylaşır oldu. Dolaylı bir geri dönüş kazandım.


Maddi Konular

Şunu belirterek başllamak istiyorum, bu kanalı youtube'da Can Berk Koç olarak açmamak bilinçli bir tercih idi. Zaten böyle bir kanal seneler önce açılmıştı. (Orada 3-5 video var o kadar.) Ben bu formatın daha sanatsal ve profesyonel versiyonunu 2015-16da çalıştığım kuruma önermiş idim. Önemsenmeyen, sırf ısrarlarımı kesmek için "yap bir görelim" denilen ama destek görmeyen bir fikir olmuştu, yalnız kalınca motivasyon bulamamış konuya emek vermekten vazgeçmiş idim. Fevkalade Sohbetler'i açmaya karar verince, en başından beri başka bir bilinç ile konuya yaklaştım. Artık destek beklemeyecek, elimde olanla, kendi medyamı yaratacak sanat, sanat eğitimi ve bazı popüler konularda kendi sözümü söylecektim. Bu sebeple Instagram, Twitter, Patreon, Vimeo, Pinterest, Web adresi, Udemy, Facebook hesaplarını hep açtım. Udemy ve Vimeo aktif değil belki ama hesaplar benim. Burada bir tek Facebook Page hesabını eski sanatçı hesabımla birleştirdim ve adını "Can Berk Koç ile Fevkalade Sohbetler" koydum. Bu yeni açtığım platforma eski takipçilerimi aktarmak için yaptığım bir seçimdi. Faydasını az da olsa gördüm.


Kanalı kendi networkum dışında ulaştırabilmek için toplamda 10 videoya reklam verdim. Bu reklamların bir kısmını facebook/Instagram bir kısmını google reklamı olarak verdim. Google'dan geri dönüş aldım. Sergi dönemleri dışında facebook'a paralı reklam vermedim. 16ayda toplam 5000TL lik reklam vermiş olabilirim. Bunun 3500 lirasını sponsorluk bularak karşıladım. 1000 TLsini ortaklıklar yaratarak çektiğim videolardan elde ettim. Yani cepten 500TL harcamışımdır. (bu bilgileri kanalıma sponsor olan veya olmak isteyen kişileri düşünerek özellikle paylaşmayı bir görev biliyorum.)


Streamyard, Vidiq, Wix, Vimeo, Keyword Examples hesapları için para ödedim. Vidiq'yu sonra iptal ettim. Vimeo yanlış bir araştırma sonucu hatalı bir harcama olarak kayıtlara geçti. Wix bir insternet sitesi yapma platformu. Fevkalade sohbetlerin web sitesini en başta yaptım ve 3 yıllık domain aldım. Yukarıda belirttiğim gibi kullanmasamda sonradan bu yapı büyürse birileri almasın diye aklıma gelen her platformda adresileri en başta aldım. Vimeo hatasını burada yaptım. Tüm hesapları açtığım sırada açsaydım para ödemeyecektim, youtube varken acaba gerek var mı diye fazla düşündüm. Geç karar vermenin sonuçlarını yaşadım. Bazen beklemek kendi kendine taş koymak oluyor.


Streamyard adlı programa ayda 25 dolar vererek youtube'da yaptığım canlı yayınları eş zamanlı olarak facebook'da da yayınlayabilme imkanı kazandım. İlk ödememi mayıs 2020 içinde yaptım ve 8 günde 3 canlı yayın gerçekleştirdim bu bana facebook kontaklarımı youtube'a aktarmama yardımcı oldu, profesyonel görünüm kazandım, patreon hesabına 52 dolarlık yeni sponsorluk ekledim ve en önemlisi bu yayınlar sırasında ruhunu teslim etmek üzere olan emektar MacBookPro'mu (kendisini 9 yıldır kullanıyorum) çok rahatlattım. Bu sonuncusu en büyük kazanımım. Bilgisayarım yaşlı, yeni bir iMac almak istiyor, sponsoru arıyorum.

İlk yayına başladığımda elimde olan cihazlar Canon G12, iPadPro, iPhone SE ve 2011 model MacBookPro'm vardı. Bu konuda geçmişte teknolojiye yatırım yapmış olmanın ve bir ürün alınca iyisini alma huyumun, tüm süreç boyunca, çok faydasını gördüm.


Yayınlarımı yaptığım Canon G12 görüntü olarak iyidi ama ses sıkıntıdaydı. İlk başlarda evde videoları onunla, röportajları ise 150TLye aldığım bir yaka mikrofonunu iPhone'a bağlayarak çektim. Daha profesyonel röportaj videoları yapmak için yeni kamera olarak Canon M50ye geçtim ve bunun için kamera sponsoru buldum. Ekim sonu "illüstrasyon : bir ifade biçimi" ve " Tamer Poyraz Demiralp" röportaj videomu bu kamera ile yaptım. Etkisi hemen yansıdı.


Mikrofon, Hafıza Kartı, yedek şarj, program vs. gibi şeylere para harcadım. Bu harcamaları kanaldan kazandıklarımla gerçekleştirdim. Youtube'da para kazanmayı henüz açamadığım için başka bir platformdan çözüm ürettim. Patreon.com/fevkaladesohbetler hesabını açtım. Patreon'da açtığım hesapla kanala maddi sponsorluklar buldum. Sevgili arkadaşım Tamer Poyraz Demiralp ve annem Hülya Düzenli bu sürecin , en başından beri, en büyük destekçisi oldular. Toplamda 9 kişi patreon sponsoru oldu. Şu an aktif 7 sponsorum var ve bana ayda 84 dolarlık bir destek sağlıyorlar. Tabi bunun 75 doları bana kalıyor. transferler ve vergilerle yaklaşık 10 dolar kaybediyorum. 1 temmuz sonrası %18 kdv ödemesi gelme ihtimali var. Malum yeni internet vergileri sebebi ile... bakalım orada ne olacak. Patreon'daki parayı transfer etmek için online bankacılık olan payoneer'ı kullandım. Tabi 50dolar olmadan para transfer edilmediği için ilk başlarda 3 ay ara ile transfer ettim. Bu güzel oldu. Biriken para ile kanal için harcama yaptım. Bu konu benim için önemliydi, 2 sebebi var :

1- Eşime bir söz vermiştim, kanaldan kazanmadıkça harcama yapmayacak eldeki ile çözüm üretecektim. O bana gerekirse harcama yetkisi versede bu sözü bozmadım. Bu sayede yeni beceriler kazandım.

2- Patreon hesabında insanlardan kanal için, yapılan iş için para istediğimden orada kazandığım hiç bir parayı kendi kişisel harcamam için kullanmamayı ilke edindim. Bu arada patreon.com/fevkaladesohbetler adresinden maddi destekçim olmak isterseniz memnuniyet duyarım.


Kanal için herşeyi ben yaptım. Görsellerimi tasarladım, yazılarımı yazdım. Tüm bu program ve hesapları profesyonelce kullanmayı öğrenmeye çaba gösterdim. Geriye dönük videolarımı izlerseniz her 3 ayda bir bunun izlerini youtube.com/c/FevkaladeSohbetler adresinde görebilirsiniz.


Tüm videolarım öncesi saatler süren okumalar yaptım, eski kaynakları ve notları gözden geçirdim. Dersimi çalışmadan video çekmedim. Başta iyi bildiğim konulara odaklandım. İlk 30 videoyu deney olarak düşündüm aldığım tepkilere göre yol aldım. Bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu çok sonra öğrendim.

Youtube'u verimli kullanmak için Google dijital akademi eğitimleri aldım ve almaya devam ediyorum.


Youtube konusunda Türkiyede kimin ne yaptığına bakmayı Ağustos 2019da bıraktım.

Yurtdışınına yöneldim. Aslında böyle bir niyet yoktu, kamera sponsoru bakarken bir yandanda ne alsam diye araştırırken Sean Cannell ın @seancannell Canon M50 için değerlendirmesini izledim ve thinkmedia adlı youtube kanalı ile tanıştım. Aynı kişinin yaptığı videoinfluencers kanalı çok fayda sağladı ve bu Fevkalade Sohbetler'in profesyonel yürüşünü başlattı çünkü o zamana kadar hala biraz hobi gibi gidiyordu. Bu işi gerçekten büyütmeye o videoları izledikten sonra karar verdim.

Arka planı nasıl yönetmem gerektiğini https://www.youtube.com/THiNKmediaTV sayesinde öğrendim ve onların dediklerini yaparak bir ayda 300 yeni abone kazandım. Bu arada Türkiye'de youtube'da yavaş büyümenin sebeplerinden birinin yasal sebeplerle yurtdışındaki youtuberların yaptığı bazı sistemleri kullanamamamız olduğunu öğrendim. İş planımı buna göre yeniden derledim.


Daha yapmak istediğim, öğrenme aşamasında olduğum veya teknik aksaklıklar sebebi ile yapamadıklarım var. Örnekleyeyim annem Ressam Hülya Düzenli'yi anlatan bir röportaj çektim. Tam 4 saatlik kayıt var elimde, şahane oldu, daha doğrusu ben öyle sanıyormuşum. Canon M50 ile ilk çekimdi meğer hata yapmışım, iyi olsun diye standart ayarlar yerine yüksek çözünürlüklü çekeyim derken düşük çözünürlükle çekmişiz. Görüntü kalitesi çok kötü olduğu için kullanamıyoruz. Corona günleri araya girince düzeltmek yeni çekim yapmak kısmet olmadı.


Gördüğünüz gibi youtube bir zaman yatırımı. Videonuzu çekin ve koyun ama daha fazlasını istiyorsanız, kanal para kazansın veya çok izlensin istiyorsanız dersinizi çalışmanız lazım. Yazıyı bitirken ilk 8 saniye'nin çok önemli olduğunu unutmayın. TV değil bu, 8 saniyede videonuzun özetini anlatın, girişi sonra yapın. Bu bilgiyi geç öğrenmek bana 8 ay kaybettirdi, dikkatinize sunuyorum.


Umarım bir fayda sağlamıştır. Okudunuz teşekkür ederim.


Uzun Yaşayın ve Parlayın Dostlar Görüşmek Üzere

Can Berk Koç
30 views0 comments

Comments


bottom of page