top of page

Sanatçı, zamanın efendisidir

Updated: Feb 23

Farklılıklarda ayrışmak yerine, hayallerimizde buluştuğumuz için zamana esir düşmeyiz. Güzel günlerin bittiğini sanmak gibi bir lüksümüz yoktur.

Sanatçı Zamanın Efendisidir, Sepia Mürekkep Stillinde Yapan Zeka ile Üretilmiş Görsel

Sanatçılar için "boşa harcanan zaman" diye bir şey yoktur. Tüm hayatımız yaratıcı çalışmalarımıza hizmet ile geçer. Bizler geçmişi, anı, geleceği eş zamanlı yaşayan ve dünyayı farklı gözle gören üretken kimlikleriz. Sıklıkla sanatçı adayları için "boşa harcanan zaman" ifadesi kullanılır. Oysa bizler Ağustos Böcekleriyiz, karıncalar çalışırken tembellik ettiği sanılan, kış gelince son model aracımızla karıncanın evinin önüne teşekküre geleceğimiz gün için çalışırız. "Nasıl?" derseniz gelin birlikte bakalım.


Sanatçılar için zaman, yaratıcı bir yolculuktur.


Süpermarkette glütensiz ürün reyonuna dalgın dalgın bakarak sanatımı icra edebilirim. Uzun bir araba yolculuğundayken veya sahte bir röportajda kendi kendime yüksek sesle konuşurken sanatıma hizmet ediyorum. Kuşları dinlerken kitabımı yazıyorum, Van Gogh'un resimlerini incelerken senfoniler düşlüyorum ya da duşta cama yansımamı çiziyorum. Dikkatimi verdiğimde sanatımı her yerde bulabilirim. Buna açık olmak için okuyorum, yazıyorum, çalıyorum, dinliyorum kısaca biriktiriyorum. Yaratıcı yolculuğum tüm bunları icra ettiğim saniyelerde ilerliyor.


Sanatçılar, zamanı nasıl kullanacaklarını bilirler.


Çünkü başka bir zamanda yaşarız. İçinde bulunduğumuz toplum geçmişte yaşıyorsa geleceğe, gelecekte yaşıyorsa geçmişte, anı kaçırıyorsa şimdide yaşarız. Herkesin gördüğü/duyduğu/konuştuğunun dışında bir yerde enstrümanımız olan aracın gerekliliğinde yaşarız. Zamanı akrep ve yelkovanda değil metronomda, klavyenin tıkırtısında, yağlı boyanın kuruma süresinde, adımlarımızın sayısında takip eden insanlarız. Zamanla ilişkimiz burada ayrışır, göreceli olarak yönetiriz.


Sanatçılar, zamanın esiri olmazlar.


Momento Mori nedir biliriz. Ölümlülüğümüzle yüzleşerek yol alan, yaşamın küçük anlarında anlamlar bularak, hislere tercüman oluruz. Farklılıklarda ayrışmak yerine, hayallerimizde buluştuğumuz için zamana esir düşmeyiz. Güzel günlerin bittiğini sanmak gibi bir lüksümüz yoktur.


Sanatçılar, zamanın yaratıcısıdırlar.


Boşa harcanan zaman yoktur. Anlatılacak hikayeler, tanık olunacak olaylar sonraki kuşaklara bırakılacak görüntüler vardır. Ürettiklerimiz ile bir yerlerde bir şeylerin olduğunu anlattığımız için faniler zamanın farkına varırlar. Büyüyen bir çocuktur eserlerimiz, geçen günlere tanıklık eder.


Sanatı seven, üreten, paylaşan dostlar iyi bir kitap, müzik, resim, dans gösterisi, fotoğraf ya da film ile geçen zaman, bunu üretmek için yaşanması gerekenler "boş zaman" değil, yaşamdır. Yaşama tanıklık etmekten kormayan, söyleyecek sözü olan herkese üretken günler diliyorum.


Uzun yaşayın ve parlayınAtölyesinde bir çizer
Atöyle / Stüdyo Zamanın Donduğu Kutsal Bir Alan

Comentários


bottom of page